Czy jednak da się komfortowo korzystać z Power BI na Macu? W jakim zakresie jest to możliwe, czego nie da się zrobić, a co można obejść? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym artykule, w którym omówię, czy Power BI współpracuje ze środowiskiem Apple.
Na początek podzielmy ekosystem Power BI na jego główne obszary, przez które przejdę, omawiając wady, zalety i możliwości pracy w ekosystemie od Apple:
Power BI App - aplikacja na urządzenia mobilne
Jest to aplikacja na urządzenia mobilne (Android, iOS), która umożliwia dostęp do Power BI Service i Power BI Server w wersjach pozwalających jedynie na przeglądanie i wyświetlanie raportów. System operacyjny Twojego smartfona nie ma tu znaczenia – o ile korzystasz z iOS lub Androida, gdyż obydwa systemy posiadają dedykowaną aplikację umożlwiającą przeglądanie raportów w wersji mobilnej. Pamiętaj jednak, że jeśli przewidujesz, że użytkownicy będą korzystać z raportów mobilnie, należy taki widok w raportach najpierw przygotować. Jest to możliwe na etapie budowy raportu w Power BI Desktop, gdzie możemy przygotować alternatywne wersje każdej ze stron raportu, przygotowanej specjalnie pod wyświetlanie na ekranach smartfonów. [więcej o tym tutaj]
Power BI Service - środowisko chmurowe do publikowania i zarządzania raportami
W przypadku Power BI Service niespodzianek raczej nie będzie. Jest to usługa chmurowa, więc wystarczy jedynie przeglądarka internetowa, aby uzyskać dostęp do strony https://app.powerbi.com. Możesz więc korzystać z Power BI Service z dowolnego urządzenia, ponieważ system operacyjny nie powoduje ograniczeń.
Zaletą Power BI Service jest to, że jego utrzymaniem zajmuje się Microsoft – nie musimy martwić się o bezpieczeństwo, dostępność danych czy zgodność z różnymi urządzeniami. Wszystko, czego potrzebujesz, to przeglądarka i konto Microsoft z odpowiednią licencją na Power BI.
Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy używasz przeglądarki na Windowsie, Macu czy urządzeniu mobilnym – Power Bi Service nie zastępuje Power Bi Dekstop. To dwa osobne produkty, adresujące odmienne obszary zdań Analityka. Choć w pewnym zakresie dostępna jest funkcja tworzenia i edycji raportów, to raczej nie jest to środowisko do codziennej pracy nad raportami. Do budowy pełnowartościowych raportów wciąż potrzebne jest Power BI Desktop. Serwis internetowy nie umożliwia na przykład zaawansowanego modelowania danych, które jest kluczową funkcją Power BI Desktop.
Power BI Desktop - program do budowania raportów
To tutaj zaczyna się praca: od podłączenia źródeł danych, poprzez ich oczyszczenie, aż po przygotowanie modelu i raportów. Power BI Desktop to serce całego ekosystemu, szczególnie z perspektywy analityków tworzących raporty. Niestety, użytkowników Maców muszę rozczarować – nie ma natywnej wersji Power BI Desktop dla macOS. To oznacza, że istnieją pewne ograniczenia, ale na pocieszenie powiem, że są także rozwiązania, które pozwalają na korzystanie z Power BI Desktop na Macu. Odpowiedź stanowi wirtualne środowisko, czyli program pozwalający na uruchomienie Windowsa wewnątrz macOS.
Do dyspozycji masz dwa rozwiązania lokalne i chmurowe. W przypadku lokalnej maszyny wirtualnej moc obliczeniowa pochodzi z twojego komputera, a więc jej wydajność zależy od specyfikacji Twojego Maca (ram, procesor, przestrzeń dyskowa). Jeżeli zdecydujesz się na maszynę wirtualną w chmurze, zasoby obliczeniowe będą pochodziły z zewnątrz i nie będą zależne od wydajności Twojego komputera. Dodatkowo masz możliwość dostosowania zasobów (skalowania) w zależności od potrzeb. W obu przypadkach uzyskujesz dostęp do środowiska, które umożliwia dostęp do systemu Windows wewnątrz Maca.
Power BI Server - lokalne środowisko raportowe
Power BI Server to alternatywa dla Power BI Service, przeznaczona dla organizacji, które chcą przechowywać swoje dane lokalnie, bez użycia chmury Microsoftu. Co może wynikać z ograniczeń prawnych albo po prostu z niechęci i obawy firm przed umieszczaniem danych w zewnętrznych serwisach chmurowych. Całość z poziomu interfejsu użytkownika wygląda podobnie do Power BI Service, ale działa na serwerach firmy. Niestety podobnie jak w przypadku Power BI Service nie ma dostępnej natywnej wersji aplikacji pozwalającej na instalację bezpośrednio na MacOS.
Jednak o ile w przypadku Power Bi Desktop widzę potencjalny sens wykorzystania maszyny wirtualnej, to w przypadku Power Bi Serwer niekoniecznie. W mojej opinii instalacja serwera Power BI w takiej konfiguracji, kłóci się z jego ideą. Dla przykładu: lokalna maszyna wirtualna mogłaby nie podołać wymaganiom wydajnościowym pracy serwera, a chmurowa byłaby zaprzeczeniem sensu instalacji Power BI Server jako lokalnego serwera raportowego. 😅
PODSUMOWANIE
Jeśli jesteś użytkownikiem Maca i zależy Ci na korzystaniu z Power BI jako użytkownik końcowy, to możliwości jakie oferuje Power BI Service oraz aplikacja mobilna będą wystarczające i nie musisz niczego dodatkowo instalować. Natomiast jeśli chcesz tworzyć raporty, to nie ma "wbudowanych" czyli natywnych rozwiązań, ponieważ Microsoft nie udostępnia aplikacji Power BI Desktop na MacOS.
Na ratunek przychodzi wirtualne środowisko, w którym możesz uruchomić system Windows. Takie rozwiązanie może być przydatne, gdy nie masz możliwości zmiany komputera lub nie chcesz tego robić, przy czym musisz być świadomy/a, że stworzenie wirtualnego środowiska będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami. Zaczynając od kosztu oprogramowania maszyny wirtualnej, niezależnie czy zdecydujesz się na lokalną, czy chmurową. Dodaj do tego koszt klucza licencji systemu Windows, który i tak musisz posiadać, aby zainstalować Windowsa. Kończąc na koszcie samej licencji Power BI Pro, jeśli chcesz później publikować i udostępniać raporty w serwisie on-line. Wydatków jest więcej niż pracując na komputerze z domyślnie zainstalowanym Windowsem, choć uruchomienie Power Bi Desktop na Macu będzie ostatecznie możliwe.
Jeśli korzystasz z Power Bi Dekstop na MacOS podziel się swoimi przemyśleniami! Napisz do mnie poprzez zakładkę Kontakt.
Sprawdź też inne wpisy na moim blogu: [LINK]