#1 Power BI na rynku pracy - przegląd ogłoszeń


#1 Power BI na rynku pracy - przegląd ogłoszeń

Liczba ofert na rynku analityków danych – co mówią statystyki?

Na dzień 6 grudnia 2024 roku na portalu Pracuj.pl można było znaleźć:

  • 606 ogłoszeń zawierających hasło „Power BI”,
  • Tableau pojawia się w 188 ogłoszeniach,
  • BigQuery – 60 ogłoszeń,
  • Qlik – 41 ogłoszeń.

Power BI jest najczęściej wymienianym narzędziem klasy Business Intelligence w ofertach pracy. Choć oczywiście, jeśli chodzi o narzędzia, które analityk posiada w swoim stacku technologicznym, to Excel totalnie dominuje – aż 7395 ogłoszeń zawiera jego nazwę. Jednak Excel jaki ogólnie pakiet MS Office (teraz pod nazwą Microsoft 365) jest podstawą w niemal każdej pracy mającej minimalną styczność z komputerem. My skupimy się na bardziej specjalistycznych narzędziach. Jednak zanim jeszcze przejdziemy do samych ofert z programami do wizualizacji i analizy danych, to muszę nadmienić, że jest jeszcze jedno "narzędzie analityczne", które pojawia się dość często w ogłoszeniach - SQL z wynikiem 3,5 tys. ogłoszeń. To wyraźna wskazówka, czego poszukują pracodawcy.

Przeglądając oferty pracy, zauważalna jest przewaga ogłoszeń skierowanych do kandydatów na stanowiska MID – stanowią one nieco ponad połowę wszystkich ofert dla Analityków (52%, 2335). Podczas gdy Junior to 10,5% (471), Senior 24,3% (1090), a pozostałe role jak Lead lub Dyrektor, to ok. 13% (593). Jak to interpretować? Moim zdaniem wymagania na rynku pracy rosną, a opanowanie tylko jednego programu lub technologii nie gwarantuje już sukcesu. Rynek pracy oczekuje czegoś więcej – umiejętności na wyższym poziomie, osób wszechstronnych i potrafiących samodzielnie realizować zadania. Tym samym czasy, gdy zapotrzebowanie na Juniorów było tak duże, że firmy były w stanie zatrudniać każdego i go sobie wyszkolić minęły. Jesteśmy obecnie w takim ciekawym czasie, gdzie wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć na przyzwoite stawki, a Juniorzy walczą o pracę. Dlatego dobrze jest znać rynek pracy i wiedzieć, co jest aktualnie na topie.

Power BI – co oprócz tego?

Analiza ofert pracy pokazuje, że pakiet startowy początkującego analityka powinien składać się z:

  • Excel – oczywiście podstawowe narzędzie „must-have”. Jego znajomość obecnie to fundament CV początkującego analityka. Być może nie będzie to "core" Twojej pracy, ale jest duża szansa, że na etapie rekrutacji spotkasz się z testem z znajomości Excela, szczególnie na stanowiska Juniorskie.
  • SQL – solidna znajomość tego języka, a do tego zasad działania relacyjnych baz danych. Warto zgłębić SQL i nauczyć się nie tylko odczytywania danych, ale także tworzenia widoków, tabel czy aktualizacji rekordów i zrozumienia działania relacyjnych baz danych. 
  • Power BI lub Tableau – narzędzia do wizualizacji danych, pozwalające na tworzenie przejrzystych raportów i dashboardów. Co prawda, Power BI wyprzedza inne narzędzia w popularności, ale wybierz takie, które będzie Ci najbardziej pasować. Być może takie, które jest już u Ciebie w firmie i masz możliwość testowego skorzystania z licencji.

Jakie stanowiska warto rozważyć?

Wyszukiwanie pracy pod hasłem „analityk” to dopiero początek. Warto sprawdzić także inne nazwy stanowisk, takie jak:

  • Reporting Specialist / Specjalista ds. raportowania,
  • Asystent ds. analiz,
  • Specjalista ds. baz danych,
  • Specjalista ds. przetwarzania danych,
  • Konsultant ds. analiz,
  • Specjalista ds. controllingu,
  • Analityk sprzedaży.

To da Ci dostęp do szerszego wachlarza ofert. Ponadto pamiętaj, że każda firma może różnie definiować nazwy stanowisk, więc nie skreślaj ofert, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają idealnie lub ich tytuł nie ma "analityka" w nazwie. Zajrzyj, sprawdź wymagania i opis obowiązków – niejednokrotnie nazwa stanowiska nie oddaje w pełni charakteru pracy, o co zawsze warto dodatkowo dopytywać na rozmowach rekrutacyjnych. 

Jakie inne wymagania są na topie?

Zapoznałem się ze sporą pulą ogłoszeń i mam kilka kluczowych wniosków:

  • Język angielski – nie zawsze jest koniecznością, ale często jest mile widziany. Można znaleźć pracę bez płynności angielskiego, bo jeśli trafisz do polskiego zespołu i tak będziecie rozmawiać po polsku, a tylko od czasu do czasu wyślesz jakiegoś maila po angielsku. Jednak mimo to spodziewaj się jednego, czy dwóch pytań na rozmowie rekrutacyjnej weryfikującej umiejętność odpowiedzi w języku angielskim.
  • Umiejętności miękkie – praca analityka, to nie tylko wpatrywanie się w cyferki i tworzenie raportów. Każdy taki raport powstaje na zamówienie jakiś osób lub zespołów. Wskazana jest umiejętność pracy zespołowej, komunikacji i przekładania z analitycznych sformułowań, na zrozumiałe dla wszystkich wnioski
  • W ofertach pracy coraz częściej pojawiają się inne narzędzia z ekosystemu Microsoft, takie jak Power Automate czy Power Apps. Nie musisz być w nich ekspertem, ale podstawowa wiedza może wyróżnić Cię na tle konkurencji. Warto zainwestować czas w krótki kurs online, który pozwoli Ci zrozumieć, jak działają? Przeszukaj ogłoszenia w poszukiwaniu takich dodatkowych elementów, które mogą pomóc Ci się wyróżnić i zainteresować rekrutera.

Nie bój się ryzykować

Nie musisz spełniać wszystkich wymagań z ogłoszenia, aby aplikować. Czasem warto spróbować swoich sił na stanowiskach bardziej zaawansowanych, ponieważ:

  • Praca na wyższym poziomie daje większe możliwości rozwoju,
  • Zdobycie nowych doświadczeń może być szybsze na trudniejszym dla nas stanowisku,
  • Każda rozmowa o pracę, to cenne doświadczenie. Jeśli rozmowy Cię stresują, to nic nie pomoże Ci lepiej odnaleźć się w tej sytuacji niż praktyka.

Podsumowanie
Jeśli chcesz pracować w analizie danych Excel i SQL to podstawa, ale to już nie wystarczy i trzeba poszerzać kompetencje o dodatkowe narzędzia i technologie. Na ten moment wśród narzędzi Business Intelligence króluje Power BI, ale konkurencji na rynku pracy, jego podstawowa znajomość już nie wystarcza. Zajrzyj na portale z ofertami, przeanalizuj wymagania, sprawdź jakie zadania pracodawcy wymieniają w zakresie obowiązków, tak aby wiedzieć, co jest aktualnie na topie i z czym potencjalnie możesz się mierzyć w pracy. Szukaj stanowisk, które będą stanowić dla Ciebie wyzwanie – rozwój kariery zaczyna się od odważnych decyzji!


Sprawdź też inne wpisy na moim blogu: [LINK]