Liczba ofert na rynku analityków danych – co mówią statystyki?
Na dzień 6 grudnia 2024 roku na portalu Pracuj.pl można było znaleźć:
Power BI jest najczęściej wymienianym narzędziem klasy Business Intelligence w ofertach pracy. Choć oczywiście, jeśli chodzi o narzędzia, które analityk posiada w swoim stacku technologicznym, to Excel totalnie dominuje – aż 7395 ogłoszeń zawiera jego nazwę. Jednak Excel jaki ogólnie pakiet MS Office (teraz pod nazwą Microsoft 365) jest podstawą w niemal każdej pracy mającej minimalną styczność z komputerem. My skupimy się na bardziej specjalistycznych narzędziach. Jednak zanim jeszcze przejdziemy do samych ofert z programami do wizualizacji i analizy danych, to muszę nadmienić, że jest jeszcze jedno "narzędzie analityczne", które pojawia się dość często w ogłoszeniach - SQL z wynikiem 3,5 tys. ogłoszeń. To wyraźna wskazówka, czego poszukują pracodawcy.
Przeglądając oferty pracy, zauważalna jest przewaga ogłoszeń skierowanych do kandydatów na stanowiska MID – stanowią one nieco ponad połowę wszystkich ofert dla Analityków (52%, 2335). Podczas gdy Junior to 10,5% (471), Senior 24,3% (1090), a pozostałe role jak Lead lub Dyrektor, to ok. 13% (593). Jak to interpretować? Moim zdaniem wymagania na rynku pracy rosną, a opanowanie tylko jednego programu lub technologii nie gwarantuje już sukcesu. Rynek pracy oczekuje czegoś więcej – umiejętności na wyższym poziomie, osób wszechstronnych i potrafiących samodzielnie realizować zadania. Tym samym czasy, gdy zapotrzebowanie na Juniorów było tak duże, że firmy były w stanie zatrudniać każdego i go sobie wyszkolić minęły. Jesteśmy obecnie w takim ciekawym czasie, gdzie wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć na przyzwoite stawki, a Juniorzy walczą o pracę. Dlatego dobrze jest znać rynek pracy i wiedzieć, co jest aktualnie na topie.
Power BI – co oprócz tego?
Analiza ofert pracy pokazuje, że pakiet startowy początkującego analityka powinien składać się z:
Jakie stanowiska warto rozważyć?
Wyszukiwanie pracy pod hasłem „analityk” to dopiero początek. Warto sprawdzić także inne nazwy stanowisk, takie jak:
To da Ci dostęp do szerszego wachlarza ofert. Ponadto pamiętaj, że każda firma może różnie definiować nazwy stanowisk, więc nie skreślaj ofert, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają idealnie lub ich tytuł nie ma "analityka" w nazwie. Zajrzyj, sprawdź wymagania i opis obowiązków – niejednokrotnie nazwa stanowiska nie oddaje w pełni charakteru pracy, o co zawsze warto dodatkowo dopytywać na rozmowach rekrutacyjnych.
Jakie inne wymagania są na topie?
Zapoznałem się ze sporą pulą ogłoszeń i mam kilka kluczowych wniosków:
Nie bój się ryzykować
Nie musisz spełniać wszystkich wymagań z ogłoszenia, aby aplikować. Czasem warto spróbować swoich sił na stanowiskach bardziej zaawansowanych, ponieważ:
Podsumowanie
Jeśli chcesz pracować w analizie danych Excel i SQL to podstawa, ale to już nie wystarczy i trzeba poszerzać kompetencje o dodatkowe narzędzia i technologie. Na ten moment wśród narzędzi Business Intelligence króluje Power BI, ale konkurencji na rynku pracy, jego podstawowa znajomość już nie wystarcza. Zajrzyj na portale z ofertami, przeanalizuj wymagania, sprawdź jakie zadania pracodawcy wymieniają w zakresie obowiązków, tak aby wiedzieć, co jest aktualnie na topie i z czym potencjalnie możesz się mierzyć w pracy. Szukaj stanowisk, które będą stanowić dla Ciebie wyzwanie – rozwój kariery zaczyna się od odważnych decyzji!
Sprawdź też inne wpisy na moim blogu: [LINK]