#10 Aktualizacja, która może zablokować edycję raportu! Sprawdź, czy Ciebie to dotyczy!


#10 Aktualizacja, która może zablokować edycję raportu! Sprawdź, czy Ciebie to dotyczy!

Twój raport działał bez problemu, ale teraz nie możesz otworzyć pliku PBIX z powodu błędu? Jeśli przy próbie otwarcia raportu w Power BI Desktop widzisz taki komunikat, to wina najnowszej aktualizacji programu. 

Jak donosi społeczność na LinkedIn, Power BI February Update wprowadza nową walidację, która może uniemożliwić otwarcie plików PBIX, jeśli wcześniej utworzyłeś tabelę o nazwie " Measures" (ze spacją na początku). 😨 Jeśli używasz Pwoer BI w języku polskim, na cenzurowanym jest nasz odpowiednik, czyli " Miary"

Jeśli Twój raport nagle przestał się otwierać, koniecznie sprawdź, czy nie masz tabeli o nazwie " Measures". 👀 Dzięki Stephanie Bruno za wychwycenie tego buga! 👏

Rozwiązanie:

1️⃣ Najprostsza metoda

  1. Pobierz starszą wersję Power BI Desktop
    Archiwalne pliki instalacyjne Power BI znajdziesz tutaj na oficjalnej stronie Microsoftu [LINK]
    W większości przypadków właściwa będzie wersja 64-bit.
  2. Otwórz plik, zmień nazwę tabeli i zapisz plik przed ponownym otwarciem w najnowszej wersji.

2️⃣ Alternatywa bez instalowania starszej wersji:

  1. Zmiana nazwy tabeli w Power BI Service:
    Zmiana nazwy tabeli w Power BI Service wpływa na model semantyczny w usłudze, ale nie na pobrany raport. Tylko sama struktura modelu w Power BI Service zostaje zaktualizowana.
  2. Zapisz model semantyczny i pobierz raport:
    Kiedy pobierzesz raport z Power BI Service, nadal będzie on odnosił się do tabel i pól w poprzedniej strukturze, ponieważ raport pobrany z Power BI Service nie ma automatycznej synchronizacji z nową nazwą tabeli.
  3. Zmiana nazwy tabeli w Tabular Editor 2:
    Aby uniknąć błędów, w Tabular Editor 2 zmień nazwę tabeli na „_measures” (lub inną nazwę). Dzięki temu zapewnisz, że nazwy tabel w modelu i w pobranym raporcie będą zgodne, a także unikniesz błędów związanych z odniesieniami do nieistniejącej tabeli.

⚠️ Uwaga! Metody 1 i 2 mają ograniczenie – naprawią tylko problematyczny raport. Jeśli jednak inne raporty odwołują się do starej nazwy tabeli, również trzeba je poprawić. Gdy powiązanych raportów jest wiele, może to być czasochłonne. W takiej sytuacji warto rozważyć bardziej zaawansowane rozwiązanie:

3️⃣ Jeśli masz wiele raportów zależnych od zmienionej tabeli

Możesz spróbować skryptów w TE2/TE3 lub skorzystać z semantic-link-labs w Fabric notebooks do masowej edycji plików JSON raportów. Tutaj szczegółowe wyjaśnienie od Kurtha 🔗 [LINK] Dzięki temu można np.:

  • Automatycznie poprawić uszkodzone wizualizacje.
  • Zastąpić pola, które zmieniły nazwę w modelu.
  • Zbiorczo formatować wiele raportów

Podsumowanie

W przyszłości tworzenie tabeli o takiej nazwie nie będzie już możliwe, ponieważ walidacja to uniemożliwi. Jednak starsze raporty mogą nadal sprawiać problemy, jeśli konieczna będzie ich edycja. Jednocześnie zmiana z " Measures" na "_Measures", może być ryzykowana. Nie znamy planów Microsoftu dotyczących ewentualnego rozszerzenia walidacji na kolejne nazwy i frazy, dlatego aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, warto wprowadzić nowe praktyki nazewnictwa tabel – na przykład dodając jakąś emotikonę („🔑Measures”) lub używając bardziej opisowych nazw, jak „DAX Measures”. Dzięki temu kolejne zmiany w walidacji nie wpłyną negatywnie na działanie raportów.

PS.
Błąd został zgłoszony jako bug/issue do Microsoft. Tutaj możesz zagłosować aby zwiększyć jego widoczność. [PBI COMMUNITY]


Sprawdź też inne wpisy na moim blogu: [LINK]